CKEditor - WYSIWYG HTML editor (7.x-1.0) - en to fi translation catalogue (119 entries)

en: User interface
fi: Käyttöliittymä

en: delete
fi: poista

en: Delete
fi: Poista

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Language
fi: Kieli

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Advanced options
fi: Edistyneet valinnat

en: None
fi: Ei rajoituksia

en: edit
fi: muokkaa

en: Save
fi: Tallenna

en: Advanced settings
fi: Edistyneet asetukset

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: User ID
fi: Käyttäjän ID

en: Expanded
fi: Laajennettu

en: Input format
fi: Syöttömuoto

en: Global settings
fi: Sivuston laajuiset asetukset

en: Width
fi: Leveys

en: Example
fi: Esimerkki

en: here
fi: täällä

en: Configuration
fi: Asetukset

en: Security
fi: Turvallisuus

en: Default state
fi: Oletustila

en: Basic setup
fi: Perusasetukset

en: Profile name
fi: Profiilin nimi

en: Show disable/enable rich text editor toggle
fi: Näytä käytössä/ei käytössä tekstinkäsittelyeditorin vaihtaja

en: Editor appearance
fi: Editorin ulkoasu

en: Cleanup and output
fi: Muotoilu ja tuloste

en: Editor CSS
fi: Editorin CSS

en: CSS path
fi: CSS polku

en: Profile
fi: Profiili

en: You must give a profile name.
fi: Profiilin nimi täytyy antaa.

en: filters
fi: suodattimet

en: Start the toolbar expanded
fi: Käynnistä työkalupalkki laajennettuna

en: The toolbar start expanded or collapsed.
fi: Työkalupalkin käynnistys laajennettuna tai supistettuna.

en: File browser settings
fi: Tiedostoselaimen asetukset

en: Collapsed
fi: Pienennetty

en: Show
fi: Näytä

en: or
fi: tai

en: Path Filter
fi: Polkusuodatin

en: Line break converter
fi: Rivinvaihdon muunnin

en: API documentation
fi: API-dokumentaatio

en: Input formats
fi: Syöttömuodot

en: Hide
fi: Piilossa

en: Profiles
fi: Profiilit

en: Skin
fi: Ulkoasu

en: Create new profile
fi: Luo uusi profiili

en: clone
fi: kloonaa

en: XSS Filter
fi: XSS-suodatin

en: XSS Filter.
fi: XSS-suodatin.

en: If toggle is enabled, popup window must be disabled.
fi: Jos vaihdin on otettu käyttöön, ponnahdusikkuna täytyy olla poistettu käytöstä.

en: CSS path is not empty. Please set the "Editor CSS" option to "define css" mode.
fi: CSS hakupolku ei ole tyhjä. Aseta "Editorin CSS" valinta "määrittele css" -tilaan.

en: Double quotes are not allowed in CSS path.
fi: Lainausmerkkejä ei sallita CSS hakupolussa.

en: Enter valid path, do not surround it with quotes.
fi: Anna kelvollinen hakupolku, älä laita sitä lainausmerkkeihin.

en: Double quotes are not allowed in path.
fi: Lainausmerkkejä ei sallita hakupolussa.

en: Enter valid, semicolon separated, list of HTML font formats (no semicolon at the end of list expected).
fi: Anna kelvollinen, puolipistein eroteltu lista HTML fonttiformaateista (listan lopussa ei odoteta puolipistettä).

en: Path to uploaded files is required.
fi: Hakupolku palvelimelle siirrettyihin tiedostoihin vaaditaan.

en: Absolute path to uploaded files is required.
fi: Absoluuttinen hakupolku palvelimelle siirrettyihin tiedostoihin vaaditaan.

en: Create global profile
fi: Luo yleinen profiili

en: Update global profile
fi: Päivitä yleinen profiili

en: create a new profile
fi: luo uusi profiili

en: create the global profile
fi: luo yleinen profiili

en: Switch to plain text editor
fi: Vaihda perustekstieditoriin

en: Switch to rich text editor
fi: Vaihda tekstinkäsittelyeditoriin

en: Should rich-text editing be enabled or disabled by default in textarea fields? If disabled, rich text editor may still be enabled using toggle or popup window.
fi: Pitäisikö tekstinkäsittelyeditorin olla oletusarvoisesti käytössä vai poissa käytöstä tekstialuekentillä?  Jos poissa käytöstä, tekstinkäsittelyeditori saattaa silti olla käyttöönotettavissa vaihtajaa tai ponnahdusikkunaa käyttäen.

en: If this option is enabled a link to a popup window will be used instead of a textarea replace.
fi: Jos tämä valinta on käytössä, linkkiä ponnahdusikkunaan käytetään tekstialueen korvaamisen sijaan.

en: Toolbar
fi: Työkalupalkki

en: Auto-detect language
fi: Tunnista kieli automaattisesti

en: Use auto detect user language feature.
fi: Käytä toimintoa, joka tunnistaa kielen automaattisesti.

en: Global profile already exist. Only one global profile is allowed.
fi: Yleinen profiili on jo olemassa.  Vain yksi yleinen profiili on mahdollinen.

en: Security filters
fi: Turvallisuussuodattimet

en: Security settings
fi: Turvallisuusasetukset

en: Choose a default skin.
fi: Valitse oletusihopinta.

en: Enter mode
fi: Enter -tila

en: Shift + Enter mode
fi: Shift + Enter -tila

en: Font formats
fi: Fonttimuodot

en: Semicolon separated list of HTML font formats. Allowed values are: p;div;pre;address;h1;h2;h3;h4;h5;h6
fi: Puolipistein eroteltu lista HTML fonttiformaatteja.  Sallittuja arvoja ovat: p;div;pre;address;h1;h2;h3;h4;h5;h6

en: Predefined styles
fi: Esimääritellyt tyylit

en: Predefined styles path
fi: Esimääriteltyjen tyylien hakupolku

en: Path to uploaded files
fi: Polku siirrettyihin tiedostoihin

en: Absolute path to uploaded files
fi: Absoluuttinen polku siirrettyihin tiedostoihin

en: Link to paths only
fi: Linkitä vain polkuihin

en: Link using internal: links
fi: Linkitä käyttäen internal:-linkkejä

en: Link To Content
fi: Linkitä sisältöön

en: Custom javascript configuration
fi: Mukautetut javascript asetukset

en: Troubleshooting
fi: Ongelmanratkaisu

en: official project page
fi: virallinen projektisivu

en: CKEditor Global Profile
fi: CKEditorin yleinen profiili

en: Always run security filters for CKEditor.
fi: Aja aina CKEditorin turvallisuussuodattimet.

en: Run security filters only when CKEditor is set to start automatically.
fi: Aja CKEditorin turvallisuussuodattimet vain, kun se otetaan automaattisesti käyttöön.

en: CKEditor default
fi: CKEditorin oletus

en: Select manually
fi: Valitse manuaalisesti

en: The language for the CKEditor interface.
fi: CKEditorin käyttöliittymän kieli

en: Use theme ckeditor.styles.js
fi: Käytä teeman ckeditor.styles.js:ää

en: Define path to ckeditor.styles.js
fi: Määritä polku ckeditor.styles.js:lle

en: Select the file browser that you would like to use to upload files.
fi: Valitse tiedostoselain, jota haluat käyttää tiedostojen tallentamiseen.

en: Select the file browser that you would like to use to upload images.
fi: Valitse tiedostoselain, jota haluat käyttää kuvien tallentamiseen.

en: Path to CKEditor
fi: CKEditorin polku

en: Local path to CKEditor
fi: Lokaali polku CKEditoriin

en: for developers only
fi: vain kehittäjille

en: CKEditor homepage
fi: CKEditorin Web-sivusto

en: Insert Teaser Break
fi: Lisää yhteenvedon erotin

en: Insert Page Break
fi: Lisää sivun erotin

en: Get from current locale (default)
fi: Hae nykyisestä maa-asetuksesta (oletus)

en: Left-To-Right
fi: Vasemmalta oikealle

en: Right-To-Left
fi: Oikealta vasemmalle

en: CKFinder settings
fi: CKFinderin asetukset

en: Force pasting as plain text
fi: Pakota liittäminen pelkkänä tekstinä

en: Administer CKEditor access
fi: Hallitse CKEditor-pääsyä

en: Customize CKEditor appearance
fi: Mukauta CKEditorin ulkonäköä

en: CKFinder access
fi: Pääsy CKEditoriin

en: No profiles found. Click here to %create.
fi: Profiileja ei löytynyt. Klikkaa tästä %create.

en: Developer's Guide
fi: Kehittäjän opas

en: User's Guide
fi: Käyttäjän opas

en: Administration panel
fi: Hallintapaneeli
